Czytelnia czterolatka - Mam prawo i nie zawaham się go użyć

/
3 Comments
Pozycja tzw."musowa" dla dzieci i dorosłych. Książka o prawach dziecka. Ale nie jakaś tam drętwa broszura informacyjna. Nowoczesna i współczesna,  ale oparta na znanych klasykach baśniowych.
Główną bohaterką jest Czerwony Kapturek, który spotyka się z sytuacjami łamania praw dziecka. A to na podwórku, a to w szkole, a to wśród rówieśników, a wreszcie nawet przez rodziców.
Książka dla mniejszych i większych. Przedszkolaków i uczniaków. Dla rodziców!

Co pisze o książce autorka, Joanna Olech?

"Nasza książka adresowana jest do dzieci, które - zbyt często - nie mają świadomości przysługujących im prac. (...) mali ludzie rosną w poczuciu wszechwładzy dorosłych i własnej bezsiły, a ich osobista godność bywa nagminnie naruszana. Tymczasem poczucie wewnętrznej autonomii i nabytego w dzieciństwie szacunku dla samego siebie jest warunkiem rozwoju szczęśliwego człowieka"

Twoje buty są mniejsze od butów rodziców, a twoje mleczne zęby - drobniejsze niż siekacze dorosłego. Rośniesz, ale nadal nie sięgasz do pudeł na pawlaczu. Nie wolno ci oglądać horrorów i ciągle słyszysz, że jesteś na to czy tamto za mały. I tylko twoje prawa rosną razem z tobą - zawsze w rozmiarze w sam raz.
Bo chociaż nazywamy je prawami dziecka, są przecież prawami wszystkich ludzi - małych i dużych.


Mogą ci się spodobać

3 komentarze:

 1. To musi być bardzo mądra książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, jest mądra, ale tak fajnie napisana, że dzieciakom się podoba. Jest zrozumiała i współczesna. Polecam szczególnie dla starszaków :)

   Usuń
 2. Oli jest za mały ale sama chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.